• Аминта Трети бр.81-1 ДП2
 • + 389 78 399 853
 • + 389 2 609 1717
 • ДАТА
  01 January - 01 January
 • ВРЕМЕТРАЕЊЕ
  1 ден
 • ЦЕНА

 • ДОСТАПНОСТ
  0

СОФИЈА – ДОЧЕК НА НОВАТА 2020 ГОДИНА

СОФИЈА

ДОЧЕК НА НОВАТА 2020 ГОДИНА

 

Откриена уште пред 7000 години п.н.е.од тракиските племиња и окупирана од Отоманската империја, Софија е еден од најстарите градови во Европа и обележја од изминати историски периоди може да се видат насекад,од приземјата на хотелите до бучните подруми на метро станиците. Софија има 16 универзитети и студентски град.Најпрестижен е универзитетот Св.Климент Охридски, основан во 1988 година.

Оваа метропола има голем број на цркви, меѓу кои позначајни се црквата Св.Ѓорѓи, Cв.Софија, катедралата на Александар Невски и Спа Баши Џамијата. Шопингот во Софија е мешавина од старо и ново.Овде познатите модни имиња се испреплетуваат со антиквитетите што се продаваат на улиците и се одлика на традицијата и обичаите во оваа земја.Ноќниот живот е меѓу најдобрите во Европа каде ќе сретнете модерни и традиционални ресторани, ноќни клубови и барови.

Како бугарска убавица, Софија ќе биде Ваш домаќин на незаборавни моменти оваа зима.Поради нејзината убавина, мотото на градот е: ” Софија старее и се разубавува”.

 

1 ДЕН (30.12.2019 Понеделник)
Поаѓање за Софија во 06:00 часот. Пристигнување во Софија околу пладне.Организиран разглед на градот со локален водич,градскиот плоштад, Цумот, Парламентот, Националниот и историски музеј, црквите Ротонда, Св. Софија, Св. Недела, Руската црква, Храмот Александар Невски со дванаесетте позлатени куполи, Дворецот на културата. Сместување во хотел. Одмор и индивидуални активности. По одморот, прошетка во центарот на Софија и опуштање во некој од рестораните или баровите. Ноќевање.

 2 ДЕН (31.12.2019 Вторник)
Појадок. По појадокот заеднички се упатуваме кон познатиот RING MALL и слободно време за шопинг и индивидуални активности. По завршувањето на посетата заминување кон центарот на градот.  Во вечерните часови следува можност за организиран дочек на НОВАТА 2020 ГОДИНА во некој од познатите софиски локали (факултативно). Ноќевање.

3 ДЕН (01.01.2020 Среда)
Појадок. Напуштање на хотелот во 10:30 часот. Слободно време. Во попладневните часови поаѓање за Скопје. Пристигнување во Скопје во вечерните часови.

 

*** ПОСЛЕДНА СОБА – 1 ПЛАЌА + 1 БЕСПЛАТНО *** 

 

Сместување Услуга 1/2 1/3 1/4
Хотел Акорд 3* BB /€ /€
Хотел Феста 4* BB 86

*BB – ноќевање со појадок

*Цените во табелата се однесуваат по лице

*Полињата означени со “/” значат дека постоечките капацитети се распродадени

 

 

ЦЕНАТА ВКЛУЧУВА:

 • Превоз со високо туристички автобус,
 • Разглед со локален водич,
 • 3 дена/2 ноќевања во избраниот хотел на база В/В (ноќевање со појадок),
 • Придружник и организација на патувањето
 • Организиран превоз и тргнување од СКОПЈЕ, ВЕЛЕС, ШТИП, КОЧАНИ, ДЕЛЧЕВО

 

ЦЕНАТА НЕ ВКЛУЧУВА:

 • Патничко осигурување
 • Туристичка такса 2 евра по лице за двете ноќевања
 • Индивидуални трошоци  

 

Опис на сместување:

 1. Хотел Феста 4****

http://www.festahotels.com/bg/hotels/festasofia

 

2. Хотел Акорд 3***

http://hotel-akord.com/

 

 

The map is updating ...