• Аминта Трети бр.81-1 ДП2
 • + 389 78 399 853
 • + 389 2 609 1717
 • ДАТА
  01 January - 01 January
 • ВРЕМЕТРАЕЊЕ
  1 ден
 • ЦЕНА

 • ДОСТАПНОСТ
  0

СЕЈШЕЛИ

Сејшели

10.10.2018- 19.10.2018.

Далечен ахрипелаг кој од секогаш ги привлекувал патниците ширум светот. Бескрајно кристален син океан,најфин бел песок ,фантастична флора,ведри и весели луѓе. Едно од омилените летувалишта во текот на целата година. Огромен број помали и поголеми острови,дел населени,дел ненаселени. Најмалиот главен град на светот со прекрасен спој на традиционална,домородна и колонијална архитектура. Сејшели е се ова,но и многу повеќе! Запознај луѓе од целиот свет,пронајди ги своите истомисленици и забавувај се во текот на целото патување. Направи го ова патување да биде вредно за паметење!

 1. Среда 10.10.2018.  Полетување-нека започне авантурата!

Собирање на патниците на аеродромот “Никола Тесла” два часа пред полетувањето. Лет до Сејшели со преселба во Доха. ( Лет бр. QR 0232)

 1.  Четврток 11.10.2018.  Далечниот Сејшели

Во раните утрински часови слетуваме на Махе,најголемиот остров на сејшелскиот архипелаг. Стигнуваме до сместувањето. Се запознаваме со овој преубав островски рај. Слободно време. Преноќување.

 1. Петок  10.2018.  Најмалиот главен град на светот

 Слободен ден за уживање на прекрасните плажи или факултативните излети во најмалиот главен град на светот,спакуван во уникатна комбинација на различни британски,француски и стари колонијалски влијаниа и архитектури. Овој град е преполн со пријатни локални продавници,продавници за сувернири,кафулиња и голем број на ресторани. По кратко возење, се упатуваме кон факултативната турнеја на Викторија: Катедралата за безгрешното зачнување, часовната кула, креолната архитектура, галеријата, храмот на Шри Навасакти, зградата на Стариот суд, споменикот на слободата, англиканската црква, џамијата Шеик Мухамед. Одмараме во некој од познатите локални ресторани каде што ќе пробате традиционална кујна и ќе уживате во домашно свежо исцедените сокови и коктели. Враќање во сместувањето. Преноќување.

 1. Сабота 13.10.2018 – 16.10.2018 (4 ноќевања) Рај под сонцето.

 Го напуштаме сместувањето и одиме на аеродромот, лет до Праслин, остров со најубави плажи на архипелагот. Бескрајно сини хоризонти, нереални бели плажи, неверојатно богата вегетација и морски свет. Рај под сонцето. Предлагаме да започнеме од овој фантастичен остров и да ги посетиме најубавите плажи, природните резервати и блиските острови. Организирање разни факултативни екскурзии и активности. Преноќување.

 1. Среда 17.10.2018   Бескрајно синило.

 Го напуштаме овој рај под сонцето и тргнуваме назад кон Махе. Стигнуваме до сместувањето и уште малку уживаме во ова бескрајно синило на Сејшели.

 1. Среда 17.10.2018   Последен ден во рајот.

Слободно време до тргнување кон аеродромот, два часа пред полетувањето. Се збогуваме со Сејшели во надеж дека ќе се вратиме повторно. Лет до Белград со преселба во Доха (бр. QR 0231).

 1. Четврток 19.10.2018 Слетување-Крај на авантурата.

 Во раните утрински часови слетуваме во Белград,ги резонираме заедничките впечатоци од оваа прекрасна егзотична авантура и се подготвуваме за нова! Крај на програмата.

            ЦЕНА:  FIRST MINUTE – 1349€ (дo 01.05.2018.)

                            РЕДОВНА ЦЕНА – 1499€

ЦЕНАТА ВКЛУЧУВА:

 • Авио превоз со компанијата Qatar Airways на релација Белград – Доха – Махе – Доха – Белград, СО ВКЛУЧЕНИ СИТЕ ТАКСИ,како и багаж до 32
 • Авио превоз на релација Махе – Праслин – Махе
 • Трансфери на релација аеродром – хотел – аеродром
 • Сместување во вили и ресорти на база на 7 ноќевања – 4 ноќевања со доручек (вклучен во цената)
 • Комплетна организација и услуги од страна на претставниците на агенцијата,организаторите на патувањето

ЦЕНАТА НЕ ВКЛУЧУВА:

 • Факултативни излети и влезници за културно историските споменици
 • Индивидуални патни трошоци
 • Меѓународно здравствено осигурување кое може да се добие во агенцијата.

ВАЖНИ ЗАБЕЛЕШКИ И КОРИСНИ ИНФОРМАЦИИ:

Spas Villas Machabee,Махе –  Вила во северниот дел на островот Махе,на 5 до 10 пешачење од плажа (песочни и камени). Услугата е заснована врз ноќевање.Секоја соба поседува приватно купатило, TV,брачен или два одвоени кревети. Вилата,исто така има и приватна кујна. Во непосредна близина на вилата(5 до 10 минути пешачење) се наоѓа локална продавница,голем број кафулиња и барови.

Chalets Anse Possession, Прашлин – ресорт на сама плажа со приватни соби(бунгалови). Сите сместувања се двокреветни. Услугата е врз база на ноќевање со вклучен доручек. Во самиот кампус ќе најдете бар,ресторан,приватна плажа,организирани ноќни дружена итн. Секоја соба поседува приватно купатило,TV,брачен или два одделни кревета. Бидејќи кампот се наоѓа во близина на градот,баровите,рестораните, банките продавниците за суровини се на неколку минути пешачење.

Секој патник е одговорен за себе и е должен да ги следи упатствата на локалниот водич и претставникот на агенцијата кој е тука за да ја загарантира безбедноста на патниците и да избегне каква било опасна ситуација. Покрај тоа, вашата единствена одговорност е да уживате и си поминете што подобро!

КОРИСНИ ИНФОРМАЦИИ

Водата во Сејшели не е препорачлива за пиење,конзумирајте исклучиво флаширана вода.

Земете лекови со вас за редовна терапија ако имате, пробиотици, лекови за намалување на температурата, олеснување на болката или лекови кои генерално ги носите со себе на вашето патување. Земете средства за заштита од комарец.

Препорачуваме здравствено осигурување. Може да земете здравствено осигурување во агенцијата до 5 дена пред поаѓање.

Климата во Сејшели секогаш е совршено топла. Просечната минимална дневна температура ретко паѓа под 24C (јули), а максималната ретко надминува 32C. Температурата може да падне и ноќе, така што препорачливо е да носите и долги ракави и чорапи.

Традиционалната исхрана вклучува пилешко месо, говедско месо, свинско месо, ориз, зеленчук и овошје, а Сејшелите е островска нација со апсолутно секаде достапни свежи морски плодови.

Улична храна не е препорачлива.

Сејшелите се апсолутно безбедна дестинација. Препораката е да се почитуваат одредени правила. Не се препорачува самостојно движење на самрак и во текот на ноќта, во оддалечените делови на островот, поради можноста за ситни кражби, па затоа се препорачува да обрнете поголемо внимание на своите лични предмети. Не влечувајте во автомобил на непознато лице, дури и ако тој се претстави како хотелски работник. Внимавајте кога фотографирате, затоа што ако сакате да фотогтафирате некого, мора да побарате дозвола.

Се препорачува да носите американски долари со вас, но можете да разменувате евра во сите менувачници и банки.

На островите има голем број банкомати, особено во туристичките центри и хотели, а плаќањето со кредитни картички е можно речиси насекаде. Консултирајте се со вашата банка за детали и не заборавајте да пријавите патување во странство, така што картичките нема да бидат блокирани.

Во Сејшели ви треба адаптер приклучок, бидејќи тие користат слични на оние во Велика Британија (три коцка дупки) кои може да се најдат на дестинација, но се препорачува да понесете со вас. Напонот е 220-240V.

 • Факултативните екскурзии се организирани од локална туристичка агенција. Организаторот на патувањето не е во можност да го контролира квалитетот на изведбата на екскурзиите и во согласност со Општите услови не е одговорен за нивно спроведување, и на патникот се согласува дека сите евентуални приговори и забелешки ќе бидат упатени директно, на самото место, на локалните туристички агенции! Цените на сите факултативни (опционално) патувања се искажани во долари или во локалната валута, и се врши исплата на резервациите на претставникот на агенцијата за време на патувањето. Цената на секоја изборна екскурзија вклучува билет, автобуски превоз и локален водич. Факултативните екскурзии се организираат врз основа на минимум 5 кандидати, освен ако не е поинаку наведено. Агенцијата го задржува правото за промена на сите планирани патувања на ден и нивниот час, во зависност од работното време на поединечните места.
 • Цената е загарантирана само за плаќање на целиот износ. Инаку, се гарантира само износот на авансот. Во случај на промена на монетарниот пазар и на пазарот на стоки и услуги или недоволен број на патници, агенцијата го задржува правото за промена на цените, промени во програмата на патување или за откажување на патувањето.
 • Договорот е направен врз основа на минимум од 10 патници, а рокот за откажување на агенцијата е 7 дена пред патувањето.
 • Патниците кои не се државјани на Србија, се должни да се запознаат со визниот режим во земјата на дестинација, како и на земјите низ кои тие поминуваат.
 • Организаторот на патувањето не е овластен и не ја цени важноста на патните и другите документи.
 • Пасошите на државјани на Република Србија мора да имаат минимум 180 дена важност. (6 месеци).
 • Rapsody Travel препорачува на патниците да пред патувањето обезбедат меѓународно здравствено осигурување согласност со ценовникот на Уника осигурување (Milutina Milankovića 134 Beograd) . (информации и инструкции во врска со осигурување се содржани во однос на осигурување Уника кои се достапни веќе при исплата на аранжманот). Во случај на медицинска интервенција (ве молиме телефонирајте на 011/36 36 955 Uniqa Центар за помош за осигурување)
 • ПАТЕН ОРГАНИЗАТОР: RAPSODY ТРАВЕЛ Д.О.О. ОТП 462/2010 ЛИЦЕНЦА.
 • Агенцијата ги замолува патниците да пред тргнување на одредената дестинација ги прочитаат општите услови на туристичка агенција Rapsody Travel ДОО, како и општите услови на меѓународни патничко осигурување (UNIQA).
The map is updating ...