• Аминта Трети бр.81-1 ДП2
 • + 389 78 399 853
 • + 389 2 609 1717
 • ДАТА
  01 January - 01 January
 • ВРЕМЕТРАЕЊЕ
  1 ден
 • ЦЕНА

 • ДОСТАПНОСТ
  0

ИСТАНБУЛ 24-ти МАЈ

 

 

ИСТАНБУЛ

 

ТЕРМИНИ 3/5 НОЌЕВАЊА

Мај: 21.05- 24.05 / 19.05 – 24.05

*Дополнително, можност за избор на термин по ваша желба во консултација со наш агент*

 

 

ИСТАНБУЛ претставува природна врата помеѓу Европа и Азија, кој со својата раскошна култура никогаш не престанува да фасцинира. Овој прекрасен град, подигнат на местото каде што буквално се спојуваат истокот и западот, oбликуван е од страна на 4 снажни цивилизации: грчка, римска, византијска и османлиска. Низ својата историја овој град гордо ги носел имињата: Бизантион, Цариград, Константинопол и Истанбул.  Денес Истанбул е велеград кој брои преку 15 милиони жители кои живеат на 2 континенти. Модерниот плоштад Таксим или квартовите Бејоглу и Османбег ќе направат да се осеќате како во било која друга светска метропола, додека пак шетајки низ плоштадот Султанахмет ќе се вратите стотици години наназад и ќе ја почуствувате моќта која ја имале римјаните и османлиите…Ново и старо, Ориент и Европа, ислам и христијанство – никаде нема да ги најдете вака испреплетени и неразделно поврзани како во магичниот Истанбул.
 

1. ДЕН – СКОПЈЕ – ИСТАНБУЛ
Собирање на групата на скопскиот интернационален аеродром. Задолжително индивидуално чекирање на аеродромот во Скопје – 2 часа пред летот. Пристигнувањето на Истанбулскиот аеродром и трансфер до хотелот. Сместување во хотел. Слободно време за индивидуални активности и прошетки. Ноќевање.

 

2. ДЕН – 3/5 ДЕН  – ИСТАНБУЛ
Појадок. По појадокот следува факултативен разглед на стариот дел на градот: Хиподромот, Сината Џамија (Султан Ахмет), Аја Софија, Топкапи палата и Капали Чаршија. Факултативен излет – Традиционална турска вечера со дегустација на познатите турски специјалитети придружени со турски фолклор, стомачен танц и анимациски програм. 

Факултативниот излет КРСТАРЕЊЕ ПО БОСФОР во времетраење од околу 2 часа. По крстарењето заминуваме во најубавиот шопинг центар во Истанбул – CEVAHIR. По враќањето од шопинг центарот следува факултативна посета на една од најпознатите знаменитости на Истанбул – Палатата ДОЛМАБАХЧЕ. Враќање назад во хотелот. Слободно време. Ноќевање.

 

4. ДЕН/ 6 ДЕН – ИСТАНБУЛ – СКОПЈЕ
Во раните утрински часови одјавување од хотел и заминување до интернационалниот аеродром во Истанбул. Пријавување на летот за Скопје. Слетување на Скопскиот аеродром.

 

 

 

ПРОМОТИВНИ ЦЕНИ (до 10.05): 

3 ноќевања – од 369€  269€

5 ноќевања – од 429€  329€

 

 

ОПИС НА СМЕСТУВАЊЕТО:

 

Хотел CROWN PLAZA Istanbul – Old City 5 *****

https://www.ihg.com/crowneplaza/hotels/gb/en/istanbul/istbm/hoteldetail

Овој луксузен хотел се наоѓа во Истанбул, на 400 метри од Капали чаршија. Тој нуди спа центар, затворен базен и теретана. Бесплатен приватен паркинг е достапен за сите гости. Бесплатна WiFi е достапна низ целиот хотел. Елегантните простории на 5-вездената Crowne Plaza Istanbul – Old City имаат сателитска ТВ, опрема за правење чај / кафе и приватна бања со луксузни тоалети. Некои соби имаат ТВ со рамен екран и пространо седење. Богат појадок се служи наутро во ресторан Лале. Вечерта, достапно е гурманско мени со интернационална кујна.  Гостите на Crowne Plaza Istanbul – Old City можат да уживаат во различни третмани за убавина во спа-центарот на хотелот или да вежбаат на кардиоваскуларна опрема во теретана (СПА ОБЈЕКТИ НЕ МОNАТ ДА СЕ КОРИСТАТ ДО 4 ЈАНУАРИ поради сегашните мерки во Турција). Аја Софија и железничката станица Сиркеџи се на 3 км од хотелот.

 

 

 

 

 

ЦЕНАТА ВКЛУЧУВА:

 • Авионски билет на релација Скопје – Истанбул – Скопје
 • Вклучен чекиран рачен багаж до 8кг (55 x 40 x 20)
 • Трансфер од аеродром до хотел и назад
 • Авионски такси
 • 3/5 ноќевања со појадок во хотел CROWNE PLAZA OLD CITY 5*
 • Комплетна организација со претставник од Т.А Рапсоди Травел

 

 

ЦЕНАТА НЕ ВКЛУЧУВА:

 • Индивидуални трошоци
 • Факултативни излети и посети
 • Задолжителна туристичка такса во Турција
 • Доплата за куфер до 20 кг – 40
 • ЗАДОЛЖИТЕЛНО патничко здравствено осигурување – 7
 • ЗАДОЛЖИТЕЛЕН НЕГАТИВЕН PCR ТЕСТ не постар од 72 часа

 

 

ФАКУЛТАТИВНИ ИЗЛЕТИ И ПОСЕТИ:

 • Панорамски разглед – 10
 •  Топкапи палата – 30
 •  Крстарење по Босфор – 20
 •  Долмабахче палата – 30
 • Турска фолклорна вечера – 45
 • Ејуп, Миниатурк, Пиере лоти – 30
 •  Чамлиџе – 15

 

 

ОПИС НА ФАКУЛТАТИВНИТЕ ИЗЛЕТИ:

 

1. ПАНОРАМСКИ РАЗГЛЕД 

* ХИПОДРОМ– Византиски хиподром претставувал центар на општествено-политичкиот живот во главниот град на империјата и централно и омилено место за собирање на населението од градот, место каде се одржувале гладијаторски борби и трки со коли.

* АЈА СОФИЈА  – Музејот Св. Софија е ремек дело на византиската уметност. Црквата е изградена за време на владеењето на царот Јустинијан во 6-от век и е посветена на  Божествената мудрост. Изградена е за 5 години од 10.000 луѓе и 100 архитекти. Таа е третата црква изградена на ова место. Во тоа време била најголемата црква која постоела во Европа и успеала да го задржи овој статус до изградбата на Свети Петар во Рим. Внатрешноста е украсена со прекрасни византиски мозаици од 6. до 13. век. Света Софија или Црквата на Пресветата Мудрост е поранешна црковна престолнина на Византиската империја во Константинопол (денешен Истанбул) и е претворена во џамија од страна на османскит освојувачи во 1453-та година. По 1934-та е претворена во музеј. На 24. Јули 2020 година од страна на раководството на Р. Турција се претвори пак во џамија.

 * СИНА ЏАМИЈА (Султан Ахмет) – Најпознатата џамија во Истанбул која е воедно и првата џамија изградена со 6 минариња за време на Османлиската империја. Посветена е на султанот Ахмет I, а поради своите бои – сина, зелена и бела нанесени на плочки од порцела, го добива прекарот “ Сина Џамија “.

 * КАПАЛИ ЧАРШИЈА –  Разгледот го зарвшуваме со Капали чаршија шопингот во Капали Чаршија, изгледа како истражување на лавиринт,тука може да се види еден од најголемите пазари во светот и да се почувствува магијата на едно место старо неколку века.

 

2. ТОПКАПИ ПАЛАТА – Ова е палатата на Султаните, изградена на површина од 700.000 квадратни  метри. Дворецот се состои од три главни делови – бирун, ендерун и харем. Палатата вклучув различни дворови, градини, простории за државни службеници, резиденција на владетелот, други резиденции и згради за вработените во палатата, светите мошти и царските архиви останале на чување во Топкапи и по преместувањето на султаните во Долмабахче.

 

3. КРСТАРЕЊЕ ПО БОСФОР – претставува неизбежен дел во посетата на Истанбул. Во 90 минутното крстарење, ќе уживаме во погледот кон минатото и сегашноста, од модерни раскошни хотели, палати до приватни куќи. За време на патувањето се поминува покрај прекрасната Долма Бахче Палата, зелените паркови и царските паваљони на Јилдиз Палатата, Белербеј Палатата која се наоѓа покрај самиот мост од Азиската страна, под мостовите кои го делат Истанбул на Азиски и Европски дел… незаборавно доживување, без кое престојот во Истанбул не е комплетен.

 

 4. ДОЛМАБАХЧЕ ПАЛАТА – преставува првата историска палата во османлиската империја, изградена во европски стил. Од нејзината изградба во 1853-та година до 1922 година (со прекин од 20 години) служела како главна резиденција на султанот. Тука живеел и починал Мустафа Кемал Ататурк, основачот на турската држава, наследена и отпратена во историјата во 19. и 20. век, претходна некогаш и главна (во 16. и 17. век) Отоманска империја. Слободно време за индивидуални активности. Враќање кон хотел.

 

5. ТУРСКА ФОЛКЛОРНА ВЕЧЕРА – претставува традиционална вечера на која што ќе имате прилика да ги дегустирате специјалитетите на богатата турска кујна како и да уживате со некој добар пијалок. Програмот е збогатен со стомачен танц и дополнителни анимации за гостите

 

6. MИНИАТУРК, ЕЈУП, ПЈЕР ЛОТИ – Најпрвин се оди до музејот Миниатурк во кој што се изложени макети од сите битни знаменитости и објекти од времето на Османлиското царство и од времето на современа Турција. Потоа следува посета на познатиот кварт Ејуп каде што се наоѓа познатата Ејупова џамија како и гробот на Мехмед Паша Соколович. По посетата на Ејуп со жичара се искачуваме до познатиот ресторан Пјер Лоти од каде што се пружа фантастичен поглед кон Истанбул и Златниот рог.

 

7. ЧАМЛИЧЕ – преставува најголема и најнова џамија во Турција а воедно и во Истанбул. Сместена е на азиската страна на Истанбул односно во населбата Ускудар од каде што се пружа фантастичен поглед кон Босфорот.

 

 

***Агенцијата го задржува правото на промена на програмот, како и редоследот на посети по денови, во било која ситуација и од било кои причини или околности кои би претставувале пречка за реализација на истиот. Истиот ќе биде реализиран веднаш во првата ситуација кога за тоа ќе има можност.

***Агенцијата го задржува правото на промена на цената на аранжманот во кои е вклучен авио превоз, доколку на летот има промена во авионската карта, агенцијата не одговара за тоа и разликата во цената ја сноси патникот. 

***Агенцијата го задржува правото на промена на програмот, во однос на времето на летање, кое ИСКЛУЧИВО зависи од времето на летање на авио компанијата.

The map is updating ...