• Аминта Трети бр.81-1 ДП2
 • + 389 78 399 853
 • + 389 2 609 1717
 • ДАТА
  01 January - 01 January
 • ВРЕМЕТРАЕЊЕ
  1 ден
 • ЦЕНА

 • ДОСТАПНОСТ
  0

ERCIYES + КАПАДОКИЈА

Скијање Турција – ERCIYES (Кајсери)
+ Волшебна Кападокија

 

Јануари: 10–18.01/ 17 -25.01 / 24 – 01.02

Февруари: 31.01 – 08.02 /07 – 15.02 / 14 – 22.02/ 21.02 – 01.03

Март: 28.02 – 08.03/ 07 – 15.03

 

9 ДЕНА (8 НОЌЕВАЊА) / СИГУРНА РЕАЛИЗАЦИЈА !!!

 

ERCIYES е највисоката планина во Централна Анадолија со врв кој достигнува до 3.916 метри. Таа е формирана од вулканска ерупција. Сместена е на 25 км јужно од градот Кајсери и на 27 км од истоимениот аеродром. Ски центарот првично беше формиран во 2012 година и постојано се шири со тенденција да стане еден од најважните ски центри во Азија. Секоја година се градат нови скијачки терени, хотели, објекти за забава, а бројот на скијачи кои го посетуваат овој ски центар постојано расте. Досега се инвестирани над 250 милиони долари во овој млад зимски туристички центар. Градот Кајсери е оддалечен само 70 километри од познатата историска туристичка дестинација Кападокија. Како ретко каде на светот, скијачкиот центар Ерсијес е поврзан со градот Кајсери по автопат! Ова им овозможува на сите лесен и многу брз трансфер до почетната точка на ски-центарот, на 2120 мнв. Шатл-автобусите од целиот град сообраќаат кон ски-центарот (и назад) во текот на целиот ден. Ски центарот се карактеризира со голема надморска височина – се протега помеѓу 2.120 и 3.360 м надморска височина; нови брзи и модерни жичари – гондоли и ски лифтови.
Карактеристики на ски центарот ERCIYES – Највисоката точка на ски-центарот се наоѓа на 3.650 мнв. Најниската точка на жичницата е 2.120 м / надморска височина со висинска разлика од 1.240 м. Постојат 18 ски патеки, со вкупна должина од 55 км, од кои сини (светли) 18 км / црвена (средна) 29 км / црни (тешки) 8 км. Ски-центарот е поврзан со систем од 16 лифтови, од кои 2 се гондоли (со 8 и 10 места); Ски-лифт, ленти – 3. 90% од скијачките патеки се покриени со вештачки снег. Имаат полупроводник и снежен парк.

КАПАДОКИЈА – Стотици разнобојни балони проникнати од утринското сонце изгреваат над остатоците од вулканскиот пејзаж и формираат уникатен и незаборавен пејзаж ќе ве остават без здив секогаш кога ќе ги следите од некоја од многуте романтични тераси на мали традиционални хотели „пештери“ или сте собрале доволно храброст да го погледнете овој неверојатен дел од земјината површина од воздухот што „лебди“ под една од овие шарени „топчиња“. Кападокија е еден од најпосетуваните и најатрактивните региони на Турција и со години предизвикува воздишки од сите посетители. Сè ќе ви биде јасно кога првпат ќе погледнете и се заљубите во пејзажот на Кападокија, кој се наоѓа на списокот на светско наследство на УНЕСКО.

 

1 ДЕН – (НЕДЕЛА) – СКОПЈЕ – ИСТАНБУЛ – КАЈСЕРИ – ЕРСИЈЕС

Собир на “Меѓународниот  аеродром Скопје” и пријавување на лет за Кајсери со “TURKISH AIRLINES”. Поаѓање во 09:05 часот, слетување во Истанбул во 12:45 часот по локално време. Продолжување на патувањето до Кападокија, трансфер на летот кон Кајсери, поаѓање во 14:50 часот, слетување во 16:10 часот. Следува трансфер до хотелот. Ноќевање.

 

2-6 ДЕН –  (ПОНЕДЕЛНИК – ПЕТОК) – СКИ ЦЕНТАР ЕРСИЈЕС

Појадок. Слободно време за скијање (5 полни дена), во третиот најголем скијачки центар во Азија. Можност за многу други активности како пешачење, забава, факултативни екскурзии или други активности. Ноќевање.

 

7 ДЕН – (САБОТА) – ЕРСИЈЕС – ЃОРЕМЕ

Појадок. CHECK OUT. Можност за скијање и на овој ден. Трансфер од Ерсијес до ЃОРЕМЕ (срцето на Кападокија) во 17 часот. Сместување во бутикот “cave” хотел GRAND CAPPADOCIA. Слободно време за некои од факултативните екскурзии или одмор на традиционално место со прекрасни хотели и пејзажи. Ноќевање.

 

8 ДЕН – КАПАДОКИЈА ОД ВОЗДУХ (лет со магичен балон) + АНТИЧКА КАПАДОКИЈА

Појадок. Можност за факултативно заминување за спектакуларен лет со балон над прекрасните предели на Кападокија (приближно време на поаѓање од хотелот во 04:30 часот). Покрај сцените од бајките кои засекогаш ќе останат во вашата меморија, Кападокија се издвојува по своите шарени балони. Тие се првото здружение на овој волшебен град и возењето во нив е најомилена активност на посетителите, што овозможува незаборавна авантура и уникатно искуство. Факултативното патување го започнуваме во раните утрински часови пред зори, а самиот лет со балон трае околу еден час. Се возиме до местото каде што не чекаат балоните, во кое, откако ќе се надујат со топол воздух, се качуваме и полетуваме. Балоните немаат однапред испланирана траекторија, но летаат онаму каде што ветерот ги носи. Се искачуваме до 300 метри надморска височина, а под нас е цела област покриена со фантастични релјефни формации. Тие биле обликувани од бел вулкански пепел, а локалното население ова чудо на природата го нарекува „Самовилски оџаци“. Над сто балони се истовремено во воздухот, додека уживаме во нереалната сцена на раѓањето на сонцето и прекршувањето на различните бои на светлината и небото. Завршуваме на чудесниот лет со слетување во непосредна близина на местото на полетување, каде што не чекаат комбиња и не враќаат во градот. Враќање во хотелот. Слободно време. Следува факултативна екскурзија наутро, која започнува со обиколка на подземниот град Деринкују, кој е еден од најголемите во светот. Имаше околу 50.000 жители на 8 различни нивоа и е најголемиот ископан подземен град во Турција. Денес, 4 нивоа се отворени за туристички цели, а шетајќи низ тунелите ќе откриеме фасцинантна мрежа винарии, кујни и дневни соби кои датираат од 7 век п.н.е. После тоа, одиме кон долината Ихлара и минуваме низ долгиот кањон на реката Мелендиз, што е нереална група врежани камени карпи во кои има околу сто куќи, пресечени од бројни реки. Taму ќе направиме пауза од прошетката во селото Белисирма, каде ќе имаме слободно време за ручек. Продолжуваме со патувањето до манастирот Селиме, најголемиот камен манастир во Кападокија со голема пештерна катедрала и бајковит поглед кон околината. По враќањето во Учисар, застануваме на спектакуларната глетка со поглед на Долината на гулабите, каде ќе дознаеме зошто гулабите отсекогаш заземале посебно место во срцето на луѓето од Кападокија. Враќање во хотелот доцна попладне. Ноќевање.

 

9 ДЕН – (ПОНЕДЕЛНИК) – ЃОРЕМЕ – КАЈСЕРИ – ИСТАНБУЛ – СКОПЈЕ

Напуштање на хотелот. Трансфер до аеродромот. Пријавување за летот на „TURKISH AIRLINES“ за Истанбул во 17:45. Слетување во Истанбул. Продолжување на летот за Скопје во 20:20 часот, со очекувано слетување во Скопје 19:45 часот по локално време. Крај на програмата.

 

 

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ
799 € (вклучително и аеродромски такси)

 

 

*** ПРОМОТИВНА ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ ***

Хотел Услуга Цена по лице
THE KAYSERI LOFT HOTEL 4**** BB 649€

 

 

ЦЕНАТА ВКЛУЧУВА:

 • Повратен лет од СКОПЈЕ за ИСТАНБУЛ – КАЈСЕРИ – ИСТАНБУЛ – СКОПЈЕ (TURKISH AIRLINES)
 • Аеродромски такси и багаж од максимум 30 кг + 4 кг
 • Превоз на СКИ ОПРЕМА (1 комплет по патник)
 • 6 ноќевања со појадок во хотел The Kayseri Loft Hotel 4**** https://www.thekayseriloft.com/ (со трансфер до ски терени)
 • 2 ноќевања со појадок во Кападокија (Гореме) во традиционален бутик хотел тип GRAND CAPPADOCIA http://www.grandcappadocia.com/
 • Трансфери на аеродром – хотел – Аеродром -Ерсијес/ Кајсери и Ерсијес/Кајсери – Гореме – аеродром
 • Комплетна организација на патување со професионални водичи за време на патувањето, за време на престојот, како и за време на спроведување на факултативни (факултативни) екскурзии.
 • Административни трошоци во износ од 30 €
 • ГРАТИС “PCR” ТЕСТ (задолжителен)

 

ЦЕНАТА НЕ ВКЛУЧУВА:

 • Задолжително патничко здравствено осигурување за скијачи – 15 €
 • Доплата за 1/1 (единечна) соба 150€
 • Ски карта 50€ (за 5 дена)

 

ФАКУЛТАТИВНИ ИЗЛЕТИ:

 • Античка Кападокија (јужна т.н. зелена турнеја) – 40€
 • Лет со балон во Кападокија 100-120€ (1 ч) во зависност од видот на балонот и бројот на луѓе (реализацијата на патувањето со летот со балон зависи од временските услови и брзината на ветерот)
 • Адреналин Quad велосипедска тура – 25€

 

 

Boutique Hotel Grand Capadocia

 http://www.grandcappadocia.com/ 

Хотел Гранд Кападокија се наоѓа во Ѓореме, најважниот регион на Кападокија, место од каде што најдобро можете да ги посетите сите екскурзии и активности. Хотелот се наоѓа во срцето на градот, многу близу до областа на летот со балони, местото од каде што балоните се издигнуваат кон небото. Хотелските соби се опремени со ТВ со рамен екран со сателитски канали, греење, климатизација и бесплатен WiFi, бања со туш и фен.

 

 

THE KAYSERI LOFT HOTEL 4****

https://www.thekayseriloft.com/

 

***Агенцијата го задржува правото на промена на програмот, како и редоследот на посети по денови, во било која ситуација и од било кои причини или околности кои би претставувале пречка за реализација на истиот. Истиот ќе биде реализиран веднаш во првата ситуација кога за тоа ќе има можност.

***Агенцијата го задржува правото на промена на цената на аранжманот во кои е вклучен авио превоз, доколку на летот има промена во авионската карта, агенцијата не одговара за тоа и разликата во цената ја сноси патникот. 

***Агенцијата го задрѓува правото на промена на програмот, во однос на времето на летање, кое ИСКЛУЧИВО зависи од времето на летање на авио компанијата.

The map is updating ...