• Аминта Трети бр.81-1 ДП2
 • + 389 78 399 853
 • + 389 2 609 1717
 • ДАТА
  01 January - 01 January
 • ВРЕМЕТРАЕЊЕ
  1 ден
 • ЦЕНА

 • ДОСТАПНОСТ
  0

ЕГИПЕТ – ХУРГАДА

ХУРГАДА – ЕГИПЕТ
СО ЧАРТЕР ЛЕТ ОД СОФИЈА
24.04 – 01.05

 

 

Дали сте уморни од стоење и само сонување да ви се случи нешто ново и поинакво? Дали сакате да откриете нови земји, да одите на плажа со коктел во рака и да комуницирате со млади и кул луѓе како вас? Време е за промена! Егзотичното одморалиште Хургада не чека на само околу 2 часа со авион, сместено на брегот на Црвеното Море! Ве покануваме на нашата најнова авантура во мистериозните земји! Египет до денес ги чува своите тајни – за фараоните, за величествените структури на пирамидите и за извонредните богови! Со години богатата култура, големите природни ресурси, уникатните знаменитости и ненадминливите архитектонски ремек-дела предизвикуваат бесконечен интерес кај бројните посетители! И ние сме категорични – секој треба да го посети ова место барем еднаш во животот!

 

 

1.ДЕН (24.04 Сабота) СОФИЈА – ХУРГАДА
Поаѓање од аеродромот во Софија до Хургада рано наутро со директен чартер лет. По слетувањето на аеродромот во Хургада следува трансфер до избраниот хотел. Пријавување по 14:00 часот. Слободно време. Ноќевање.

 

2 – 7 ДЕН (25.04 – 30.04) ХУРГАДА
Ни претстојат неколку незаборавни денови
Освен што уживаме во прекрасни плажи и забава, ќе имаме можност да се вратиме во минатото! Пред нас ќе се отвори поинаков свет, каде што ќе се обидеме да ги разоткриеме сите митови и легенди за величествените фараони и извонредните богови!
Ќе можеме да го допреме едно од седумте светски чуда – египетските пирамиди!
Нашето патување нема да биде комплетно без незаборавно искуство – посета на најголемиот и највеличествениот музеј во светот – Луксор, во кој се сместени мумии на многу луѓе и животни, како и спомен-храмовите на Рамзес II и Рамзес III.
За љубителите на историјата има многу различни и интересни авантури, а за оние на кои им е потребен само одмор и релаксација нема да биде досадно, бидејќи тие ќе можат целосно да уживаат во престојот во Хургада, слушајќи добра музика на плажа и пиејќи разни коктели …

 

8.ДЕН (01.05 Сабота) ХУРГАДА – СОФИЈА
Појадок и напуштање на хотелот. Слободно време да се збогуваме со неверојатната Хургада. За жал, секоја добра работа има свој крај … Попладне имаме трансфер до аеродром и лет за Софија …. И така до следната авантура!

 

 

ЦЕНИ ОД 459по лице

 

 

ЦЕНАТА ВКЛУЧУВА:

 • Директен чартер лет на релација Софија – Хургада – Софија (2.5ч во правец)
 • Аеродромски такси
 • Чекиран багаж до 20кг и рачен багаж до 5кг (55 х 38 х 20)
 • 7 ноќевања на база ALL INCLUSIVE во избраниот хотел
 • Трансфер на релација аеродром – хотел – аеродром
 • Организација со водич на патувањето

 

 

ЦЕНАТА НЕ ВКЛУЧУВА:

 • Индивидуални трошоци
 • Факултативни излети и посети
 • Градска такса 1 USD по лице по ноќ. Се плаќа на рецепција
 • PCR тест за Египет (и Македонија ако е потребно)
 • Патничко здравствено осигурување со заштита од COVID-19

 

 

ФАКУЛТАТИВНИ ИЗЛЕТИ И ПОСЕТИ

 

 • КАИРО И ЕГИПЕТСКИТЕ ПИРАМИДИ (80€)

Кога сме во Египет, иако малку далеку од Каиро, не можеме да не го посетиме приказните на градот Шехерезада – прекрасна мешавина од ултрамодерна градба и згради што останале од античко време. Тука ќе го посетиме историскиот музеј, во кој се сместени многу скапоцени експонати од ерата на античката египетска цивилизација, вклучително и мумиите на некои од најпознатите фараони. Во Каиро имаме ручек и слободно време да уживаме во убавината на Нил и шарените нијанси на египетската престолнина. Се разбира, не можеме да одиме на едно од најзабележителните светски чуда – египетските пирамиди, кои пленат со својата величественост и мистерија. Групата археолошки споменици вклучува три големи пирамиди – Кеопсовата пирамида, Чефренската пирамида и Пирамидата од Мицеринус – како и неколку помали пирамиди лоцирани во нивна близина. Пирамидите во Гиза се најстариот и единствен преживеан споменик од 7-те чуда на античкиот свет. Од локацијата Гиза ќе уживате во погледот кон метрополата Каиро. Вие нема да ја пропуштите средбата со импресивната статуа на Сфингата. Белешка: Ве молиме имајте предвид дека патувањето до Каиро и Пирамидите во Гиза започнува во зори и завршува доцна во вечерните часови заради оддалеченоста од Хургада (околу 450 км). Цената на патувањето вклучува: трансфер со автобус од и до хотелот, услуга за туристички водичи на бугарски јазик, влезници за Египетскиот музеј, Пирамидите во Гиза и Сфингата и ручек.

Времетраење:

Поаѓање околу 02:00 часот по полноќ

Враќање: околу 23:00 часот

 

 • ЛУКСОР И КАРНАК (80€)

За време на нашиот престој во Хургада планиравме посета на Луксор, кој не случајно е познат како најголем музеј на отворено. Градот бил престолнина на Египет за време на средниот век и дел од Новото кралство и е попознат под грчкото име Теба, дури и отпеан од Хомер на Илијада. Се верува дека 88 години биле уништени. пред новата ера и зачувување на храмовите се должи на нивното исчезнување во песоците. Французите го открија храмот Карнак и ги пренасочија водите на Нил, со што се расчисти песокот. И храмот Луксор беше откриен за време на изградбата на џамија. Ова е античка престолнина на египетските фараони. Haveе имаме можност да го посетиме Карнак – најголемиот верски комплекс во светот, кој зафаќа површина од 840 хектари. На античките Египќани им било познато како Ипет-Исут (најсветото место) и е град на храмови. Постојат 3 зони, од кои најголемите се наоѓаат: храмот на Амун Ра: храмот на кралицата Хатшепсут – комплекс на антички египетски гробници, што е вистинско архитектонско ремек-дело, изградено во Деир ел-Бахри (Северен манастир); Долина на кралевите – пустинска рамнина опкружена со стрмни ридови. Сместено е на западниот брег на Нил, во близина на градот Теба. Тука е местото на познатата гробница на фараонот Тутанкамон (една од досега откриените 62 гробници); Колосите од Мемнон, две масивни камени статуи на близнаци, го претставуваат Аменхотеп III во седечка положба, со рацете на колена и погледот свртен кон исток, кон реката и кон изгрејсонцето. Импресивна е и уличката на сфингите, која се наоѓаше меѓу храмовите, чиј почеток и крај сега се откриени. Вкупната должина беше околу 5 км. Во цената е вклучено: двонасочен трансфер, посета на Храмот Карнак; Долина на кралевите, Храмот на кралицата Хатшепсут; Долината на кралевите; Колоси на Мемном; патување со брод по реката Нил; услуга со превод на бугарски јазик, ручек.

Времетраење: Турата е цел ден, започнува многу рано наутро (околу 06:30 часот) и завршува навечер (околу 21:00 часот).

 

 • РАЈСКИТЕ ОСТРОВИ + НУРКАЊЕ + РУЧЕК (50€)

Пловејки со брод, ќе ве однесеме на Рајскиот остров, расфрлен со ситен, снежно-бел песок, опкружен со кристално чиста вода во сини нијанси и поглед. За време на патувањето, неизбежна станица ќе биде една од многуте корални гребени каде што ќе имаме време за нуркање. Инструктор на бродот ќе ги објасни основните правила за да можете да уживате во подводниот свет. Ако групата сака, може да се направи уште една станица каде што можеме да шнорхел. За време на оваа незаборавна авантура ќе треба да се поддржуваме едни со други по нуркањето, така што за групата ќе биде подготвен ручек со освежителни безалкохолни пијалоци. Во цената е вклучено: трансфер со автобус од хотелот до пристаништето и назад; опрема и професионален инструктор за нуркање; ручек со вклучени безалкохолни пијалоци.

Времетраење: 8:30 – 17:00 часот

 

 • ОСТРОВОТ ГИФТУН (35€)

Островот Гифтун е еден од најголемите острови во Црвеното Море, а областа околу него е исклучително славна по своите разнобојни корални гребени и уникатни видови риби што го прават нуркањето како незаборавно искуство. Ова е причината зошто е популарен како најубав подводен свет во Хургада. Boatе ве однесеме на ова небесно место со брод на кристално сините води на Црвеното Море, и ќе направиме две нуркачки постојки и фотографии меѓу коралните гребени и шарените морски суштества. Е имаме можност да прошетаме на островот Гифтун, каде ќе уживаме и вкусен ручек со свежи ладни пијалоци.

Во цената е вклучено: трансфер со автобус од хотелот до пристаништето и назад; опрема и професионален инструктор за нуркање; ручек со вклучени безалкохолни пијалоци.

 

 • ПОЛУДНЕВНО САФАРИ ВО ПУСТИНА (30€)

Вашето запознавање со Египет нема да биде комплетно ако го промашиме нашето полудневно пустинско сафари. Ќе го подигнеме нивото на адреналин со екстремно и брзо кабриолетно потекло низ песочните египетски дини. Тогаш имаме уште една авантура – јавање камила.

Во цената е вклучено: трансфер од хотел до база во пустина и назад; професионален водич и опрема; возење со кабриолет; јавање камила.

Времетраење: три часа

 

 

СМЕСТУВАЊЕ

 

ROYAL STAR BEACH RESORT 4*

Сместен во близина на центарот на Хургада, овој хотел на плажа нуди модерни соби со делумен поглед на море. Комплексот има своја песочна плажа и базен. Гостите во хотелот користат бесплатни крпи на плажа, чадори, лежалки и душеци на плажа и покрај базен.
Хотелот се наоѓа во комплекс кој се состои од девет згради на 3 ката. Сите соби се опремени со клима уред, ТВ, телефон, бања со туш, фен, минибар (платено), сеф (бесплатно), балкон / тераса.
Комплексот има главен ресторан, 2 à la carte ресторани, 4 барови, отворен базен, спа центар, конференциска сала, продавници.

Бесплатни услуги:
Wi-Fi, пинг-понг, фитнес, ватерполо, гимнастика во вода, аеробик, јога, гимнастика, пикадо,
анимација.

За деца:
детски базен, мини клуб (5-12 години), игралиште.

Оброци:
Инклузивно – појадок, ручек и вечера вклучена, закуски, алкохолни и безалкохолни пијалоци – без ограничување.

 

ЦЕНИ:
STANDARD DOUBLE ROOM
459€
за двокреветна соба
529€
за еднокреветна соба

299€ за деца од 2 до 11.99 години сместени со двајца возрасни

 

 

MERAKI RESORT LUXORY 4*

 

Сите класични туристички потреби на Рапсоди за неговиот совршен “party” одмор е одморалиштето Мараки! Ова не е само обичен хотел, туку вистински рај за оние кои копнеат по различен пресврт и безброј забава! Тука нема кој да вознемирува, бидејќи сите дојдоа да се забавуваат исто како нас и забавата никогаш не завршува. Приватната песочна плажа е идеална за дневна забава на плажа на Црвеното Море, а нашите вечери ќе бидат исто толку интересни во еден од 4-те клуба во хотелот.

На располагање на гостите се обезбедени разни удобности, приватна плажа од прва линија, 3 базени, 4 барови, 8 уникатни ресторани, 2 тобогани, фитнес центар, Спа и велнес центар.

Сите соби се специјално дизајнирани и уметнички украсени во елегантен боемски стил и комбинираат луксуз и удобност, обезбедувајќи им на гостите незаборавен престој, што се должи на египетското гостопримство на домаќините.

Во рестораните и баровите на комплексот се служат вкусни јадења и широк избор на пијалоци кои ќе го задоволат секој вкус. Гостите можат да вечераат вклучена во главниот ресторан Муншери или во 7-те различни ала-карт ресторани – мама – египетски, манцоку – азиски, јадес – грчки, булевар Бургер – ресторан бургер, племе на јуфка – ресторан тестенини, пицарија на Адаџо – пицерија, Фелука – рибен ресторан.

Сите соби се опремени со клима уред, ТВ, телефон, купатило со туш, фен, сет кафе / чај, минибар, сеф.

 

Оброци:

СИТЕ Вклучени – појадок, ручек и вечера вклучена, дополнителни оброци, локални алкохолни и безалкохолни пијалоци без ограничување.

 

Бесплатни услуги:

Wi-Fi, фитнес, пинг-понг, аеробик, гимнастика во вода, одбојка, тематски вечери, анимација, амфитеатар.

Хотелот е достапен САМО за возрасни!

 

ЦЕНА:


DOUBLE ROOM
619€ по лице во двокреветна соба

729€ за еднокреветна соба

 

TRIPLE ROOM

639€ по лице во трокреветна соба

SEA STAR BEAU RIVAGE 5*

 

Сместена на крајбрежјето, морската ѕвезда Beau Rivage им нуди на своите гости престој со пет ѕвезди на брегот на Црвеното море. Хотелот има приватна област на плажа со лежалки и чадори за сонце, неколку базени и многу атракции за да го направат вашиот престој незаборавен! Удобно опремените соби гарантираат квалитетен одмор по долгиот ден на широката плажа. Неверојатната природа и прекрасниот поглед на морето се убезни домаќини на гостите на комплексот!

 

Постојат 4 ресторани и 6 барови, спа-центарот на хотелот нуди топла када, сауна и теретана.

Најмалите гости можат да се забавуваат на игралиштето.

 

Оброци:

СИТЕ Вклучени – појадок, ручек и вечера вклучена, дополнителни оброци, локални алкохолни и безалкохолни пијалоци без ограничување.

 

Wi – Fi: доплата – 10 USD за целиот престој.

 

ЦЕНИ:

STANDARD DOUBLE ROOM

499€ по лице за двокреветна соба

579€ за еднокреветна соба

409€ за првото дете од 2 – 11.99 години сместено со двајца возрасни

309€ за второ дете од 2 – 11.99 години сместено со двајца возрасни

 

The map is updating ...