• Аминта Трети бр.81-1 ДП2
 • + 389 78 399 853
 • + 389 2 609 1717
 • ДАТА
  01 January - 01 January
 • ВРЕМЕТРАЕЊЕ
  1 ден
 • ЦЕНА

 • ДОСТАПНОСТ
  0

БРАЗИЛ

 

ЕГЗОТИЧЕН БРАЗИЛ – АВИО

 

Термин: 23.7.2021 – 5.8.2021. (11 ноќевања – 14 дена)

Превоз: Qatar Airways/Swiss Airways.

 

ЗА ОВОЈ АРАЖМАН  ВАЖАТ “COVID 19” ВАУЧЕРИТЕ

 

Џунглите на Амазон, златните плажи на Рио де Жeанеиро, убавата арома на кафе, звуцитена бројни водопади, сето тоа како магнет привлекува милиони туристи од целиот свет во Бразил. Плажите се посебна приказна. Постои само една Копакабана со топло и воздушно море. Туристите зборуваат за бразилската кујна и жените со воздишка. Фудбалот и блесокот на музика и игри за време на карневалот се секојдневни теми на разговор. Прекрасниот Бузиос, познат по својата комбинација на провинциски шарм и инфраструктура од прва класа, е прекрасно лоциран на сончевиот полуостров во Бразил, во Атлантскиот Океан. На прекрасните плажи, можете да добиете не само темна, бакарна боја, туку и неверојатно уживање во пливање, нуркање и други спортови на вода. Запознајте ја земјата на самбата и нејзината убавина од бајките и впечатоци што ќе ви донесат голема радост за годините што доаѓаат.

 

ПРОГРАМА ЗА ПАТУВАЊЕ:

 

1 ДЕН (23.07) – ОДИМЕ НА АВАНТУРА, БЕЛГРАД-САО ПАОЛО
Состанок на групата на АЕРОДРОМ „Никола Тесла“ – Белград, два часа пред летот. Индивидуално чекирање за лет и чекирање на багаж , царински и пасошки формалности. 

 

2 ДЕН (24.07) – Пристигнување во Сао Паоло

По долгиот лет, пристигнуваме во најголемиот град во Централна Америка и местото каде што денес живеат 15 милиони луѓе. Не знам дали знаевте, но Сао Паоло е најголемиот град на јужната хемисфера и вистинска “џунглa” на облакодери. Град кој ретко имате можност да го видите каде било во светот, иако не се зборува многу за Сао Паоло, мислам дека неговата големина едноставно ќе ве воодушеви. Трансфер до хотелот. Сместување. Ноќевање.

 

3 ДЕН (25.07) – Разглед на градот (Авенида Паулиста, стар град, катедрала Се, парк Ибирапуера, музеи)

Појадок. Сао Паоло е познат и како New York од Јужна Америка, а тоа најдобро ќе го видите кога ќе влезете во Авенида Паулиста, најдолгата улица во градот. Како дел од градската турнеја, ќе посетиме некои други важни места што Сао Паоло може да ги понуди, многу интересен музеј на фудбалот, а исто така ќе ѕирнеме и во стариот дел на овој град. Враќање во хотелот. Ноќевање.

 

4 ДЕН (26.07) – Факултативно патување до Сантос
Појадок. Го посетуваме градот Сантос, еден од најинтересните градови, познат и по тоа што славниот Пеле порано играше таму. Ќе го посетиме стадионот на кој Пеле ја започна својата кариера, ќе научиме како да свариме кафе и ќе се опуштиме додека шетаме по прекрасната плажа во градот.

 

5 и 6 ДЕН (27 – 28.07) – Дводневно факултативно патување до водопадите Игуаку
Појадок. По појадокот, одиме на аеродромот и летаме два часа до водопадите Игуаку, без сомнение еден од најубавите водопади во светот. Водопадите се состојат од дури 275 помали водопади, кои зафаќаат 2,7 км од реката Игуазу. Некои од индивидуалните водопади се високи и до 82 метри, иако повеќето се високи околу 64 метри, а веројатно најпознат водопад е грлото на ѓаволот (Garganta del Diablo). Една ноќ поминуваме во близина на водопадот и се враќаме во Сао Паоло, следниот ден.

 

7 ДЕН (29.07) – Пристигнување во Рио де Жанеиро и одмор на плажите Копакабана, Ипанема и Леблон

По пристигнувањето во Рио напладне, оставаме работи во нашето сместување, правиме мала пауза да се одмориме и одиме на трите познати плажи во Рио, Копакабана, Ипанема и Леблон, каде ќе го почувствуваме вистинскиот дух на кариоката. Tryе пробаме каипириња на плажа, и овој ден можеме да се одмориме, да уживаме и да живееме лесно како кариоките. Ноќевање.

 

8 ДЕН (30.07) – Факултативна турнеја на Sugar Head, скалите Celaron, Lapa и најубавата библиотека во Јужна Америка
Појадок. Новиот ден го започнуваме со посета на едно од најпопуларните места во градот, Sugar Loaf. Ако би прашале кариоке, кој поглед е подобар во градот, оној од Корковада или Глава Чешера, веруваме дека повеќето би го препорачале овој поглед, бидејќи тој е некако пошармантен, и никаде како од ова место нема да имате подобар поглед на Копакабана, како што е тука, и освен самиот поглед, интересна е и приказната за името на ова место, што доаѓа од стариот начин на добивање шеќер од шеќерна трска, што беше многу честа појава во Португалија неколку века предтходно.
После тоа, одиме на местото Ескадерија Селарон и се фотографираме на овие прекрасни скали, одиме во прекрасната Real Gabinete Portugues de Leitura, библиотека која изгледа како да излегла од еден од филмовите за Хари Потер. Само чекате книгите да почнат да се движат, а меѓу нив се појавуваат некои нови простори. Местото е основано во 1837 година, само неколку години по прогласувањето на независност на Бразил, откако група од 43 португалски имигранти (претежно политички бегалци од Португалија) одлучија да отворат место што ќе ја промовира португалската култура, надвор од нивната земја, на сосема нов денови на континент, одиме во еден од познатите барови во Лапа и уживаме во локалната музика и танц, и по патот пробуваме нови бразилски пијалоци. Ноќевање.

 

9 ДЕН (31.07) – Факултативна обиколка на Статуата на Исус, стадионот Маракани и Самбодром, посета на дождовната шума Тичук, ботаничката градина и паркот Лаге

Појадок. Без сомнение, најпознат симбол на земјата е посетата на статуата на Исус Христос, лоцирана на ридот Корковадо. Освен што се смета за едно од новите чуда на светот, статуата го симболизира Бразил, кој е пријателски расположен и отворен за секого, Бразил кој ќе ги пречека сите со раширени раце. Takeе ја однесеме жичарницата до споменикот, ќе направиме некои од најдобрите фотографии досега и ќе уживаме во погледот што го одзема здивот. Виден на телевизија. Овде ќе научиме нешто ново за самба и како училиштата за самба се подготвуваат за карневалот. Откријте неколку необични растенија од џунглата. На крајот на денот, го посетуваме Парке Лаге, место кое некогаш било резиденција на семејството Лаге едно од најегзотичните места во целото Рио. Ако локацијата ви изгледа позната, можеби сте ја виделе во ова познато видео: https://youtu.be/_FE194VN6c4

 

10 ДЕН (01.08) – Факултативна екскурзија до фавелата Роцину
Појадок. За оние кои сакаат да ја запознаат другата страна на Бразил, ќе организираме патување до славната Рочиња, најголемата фавела во градот и една од најголемите фавели во светот, каде денес живеат повеќе од 300.000 луѓе. Ќе дознаеме повеќе за фавелите и нивното формирање и ќе ирнеме во неговите најинтересни делови. Заедно со локален водич кој обично е од фавелата, ќе шетаме по улиците на Рочиња, ќе разговараме со локалното население, ќе го посетиме локалното училиште, како и училиштето за самба. Ова ќе биде уште една вистинска бразилска авантура. Ноќевање.

 

11 ДЕН (02.08) – Факултативно патување до шармантниот град Парати
Појадок. Како веројатно најшармантното место во овој регион, се истакнува шармантниот Парати. Она што особено го воодушевува градот е неговата прекрасна колонијална архитектура од 18 век, како и голем број прекрасни плажи и повеќе од 60 острови.Важноста на градот најдобро ја покажува фактот што УНЕСКО го вклучи на својата листа на културното наследство. калдрмата на градот, ќе биде како враќање во некое друго време. Посетуваме шарени цркви, неверојатни историски споменици, се среќаваме со локални жители и пробуваме интересна храна на ова место. Ова е без сомнение еден од скриените скапоцени камења на целиот Бразил!

 

Ден 12 (03.08) – Факултативно патување до Педро до Телеграфо

Појадок. Веројатно едно од најинтересните патувања што ќе ги продолжиме и местото каде што ќе ја направите можеби најдобрата фотографија од вашиот живот. Ако преживеете, се разбира.

 

Ден 13 (04.08) – Слободен ден за шопинг и заминување кон Сао Паоло

Појадок. Последниот ден го оставаме само за одмор, шопинг за сувенири и уживање во градот, а раните вечерни часови се враќаме во Сао Паоло.

 

Ден 14 (05.08) – Поаѓање за Белград
На последниот ден од патувањето, од Сао Паоло, летаме за Доха, потоа за Белград. На летот, ги сумираме своите впечатоци, ги средуваме сликите на телефон и со насмевка и многу енергија, одиме дома сеќавајќи се колку добро си поминавме во Бразил.

 

 

ЦЕНА НА АРАНEMМАНОТ: 1599€

ПРОМО ЦЕНА 1350 €

 

ЦЕНАТА ВКЛУЧУВА:

 • Повратен лет Белград – Сао Паоло – Белград
 • RADISSON Sao Paolo Villa Olimpica 5*, на база 5 ноќевања со појадок (https://www.radissonhotelsamericas.com/en-us/hotels/radisson-sao-paulo-vila-olimpia)
 • ROYAL RIO Palace 4*, Rio De Janeiro, на база 6 ноќевања со појадок (http://royalrio.com.br/site/)
 • Услуги за туристички водичи и придружници за патувања
 • Трансфери за патувања
 • Аеродромски такси

 

ЦЕНАТА НЕ ВКЛУЧУВА:

 • Други факултативни екскурзии и билети за музеј.
 • Задолжително патничко здравствено осигурување 1,25 € на ден (осигурувањето не опфаќа COVID-19
 • Негативен тест за PCR не постар од 72 часа, пред да се качат во авион, на деца под 12-годишна возраст не им треба PCR-тест.

 

 

 

САНТОС – 50 €
Го посетуваме градот Сантос, еден од најинтересните градови, познат и по тоа што славниот Пеле таму играше. Ќе го посетиме стадионот на кој Пеле ја започна својата кариера, ќе научиме како да свариме кафе и ќе се опуштиме додека шетаме по прекрасната плажа во градот.

 

ИГУАЗУ ВОДОПАДИ – 145 €
Дводневно патување. Одиме на аеродромот и летаме два часа до водопадите Игуазу, без сомнение еден од најубавите водопади во светот. Водопадите се состојат од дури 275 помали водопади, кои зафаќаат 2,7 км од реката Игуазу. Некои од индивидуалните водопади се високи и до 82 метри, повеќето околу 64 метри, а веројатно најпознат водопад е грлото на ѓаволот (Garganta del Diablo). Една ноќ поминуваме во близина на водопадот и се враќаме во Сао Паоло, следниот ден.

 

ПОСЕТА НА “SUGAR HEAD”, СКАЛИТЕ CELARON, LAPA И НАЈУБАВАТА БИБЛИОТЕКА ВО ЈУЖНА АМЕРИКА – 75 €
Посета на едно од најпопуларните места во градот, Sugar Loaf, ако прашате кариоке, кој поглед во градот е подобар, оној од Корковада или Sugar Loaf, веруваме дека повеќето би го препорачале овој поглед, бидејќи е некако пошармантен , и никаде како со ова место нема да имате подобар поглед кон Копакабана, како што е тука, а покрај самиот поглед, има и интересна приказна за името на ова место, која доаѓа од стариот начин на добивање шеќер од шеќерна трска што беше многу честа појава во Португалија пред неколку векови. После тоа, одиме на местото Ескадерија Селарон и се фотографираме на овие прекрасни скали, а потоа одиме во прекрасната Реал Габинет Португес де Лејтура, библиотека која изгледа како да излегла од еден од филмовите за Хари Потер. Само чекате книгите да почнат да се движат, а меѓу нив се појавуваат некои нови простори. Местото е основано во 1837 година, само неколку години по прогласувањето на независност на Бразил, откако група од 43 португалски имигранти (претежно политички бегалци од Португалија) одлучија да отворат место што ќе ја промовира португалската култура, надвор од нивната земја, на сосема нов континент. На крајот на денот, одиме во еден од познатите барови во Лапа и уживаме во локалната музика и танц, и по патот пробаме нови бразилски пијалоци.

 

ТУРА до статуата на Исус, стадионот Маракана и Самбодрома, посета на дождовниот град ТИЖУКА и ботаничка градина – 70 €
Без сомнение, најпознат симбол на земјата е посетата на статуата на Исус Христос, лоцирана на ридот Корковадо. Освен што се смета за едно од новите чуда на светот, статуата го симболизира Бразил, кој е пријателски расположен и отворен за секого, Бразил кој ќе ги пречека сите со раширени раце. Со жичара одиме до споменикот, ќе направиме некои од најдобрите фотографии досега и ќе уживаме во погледот кој го одзема здивот. После тоа, ја посетуваме познатата Маракана, најголемиот стадион во светот, како и Самбодром, местото каде започнува познатиот карневал во градот, што често сте имале можност да го видите на телевизија. Овде ќе научиме нешто ново за самба и како училиштата за самба се подготвуваат за карневалот. После тоа одмор со добар домашен оброк, пробајте го познатиот асаи, одиме во ботаничките градини, вистинските оази на зеленило и спокојство, каде ќе уживаме во природата и ќе откриеме некои необични растенија од џунглата. На крајот на денот, ние исто така го посетуваме паркот Lage, место кое некогаш било резиденција на семејството Лаге и веројатно едно од најегзотичните места во целото Рио. Ако локацијата ви се чини позната, можеби сте ја виделе на ова познато видео: https: //youtu.be/_FE194VN6c4

FAVELA ROCINHA – 50 €
За оние кои сакаат да ја запознаат другата страна на Бразил, ќе организираме патување до познатата Рочиња, најголемата фавела во градот и една од најголемите фавели во светот, каде денес живеат повеќе од 300.000 луѓе. Ќе дознаеме повеќе за фавелите и нивното формирање и ќе ѕирнеме во неговите најинтересни делови. Заедно со локален водич кој обично е од фавелата, ќе шетаме по улиците на Рочиња, ќе разговараме со локалното население, ќе го посетиме локалното училиште, како и училиштето за самба. Ова ќе биде уште една вистинска бразилска авантура.

Шармантен град ПАРАТИ – 55 €
Како веројатно најшармантното место во овој регион, се истакнува шармантниот Парати. Она што особено го радува градот е неговата прекрасна колонијална архитектура од 18 век, како и голем број прекрасни плажи и повеќе од 60 острови. Колку е важен градот, најдобро покажува фактот што УНЕСКО го вклучи на својата листа на културно наследство, а прошетката низ старите калдрми на градот ќе биде како враќање во некое друго време. Посетуваме шарени цркви, неверојатни историски споменици, се среќаваме со локални жители и пробуваме интересна храна на ова место. Ова е без сомнение еден од скриените скапоцени камења на целиот Бразил!

 

ПЕДРА ДО ТЕЛЕГРАФО – 45 €
Веројатно едно од најинтересните патувања што ќе ги продолжиме и местото каде што ќе ја направите можеби најдобрата фотографија од вашиот живот. Тука порано постоеше поранешна опсерваторија, која ја користеа бразилските поморски сили за време на Втората светска војна. Денес, многу туристи доаѓаат на ова место и уживаат во автентично патување до местото на разгледување. Погледот и фотографиите што ги правите тука сигурно ќе ве остават без здив. Бујното зеленило и волшебната вегетација, океанот и плажите го прават пејзажот многу живописен. Големи туристички автобуси не се дозволени во зоната Телеграфо, затоа се користи транспорт со комби.

 

ФАКУЛТАТИВНИ ИЗЛЕТИ (ИНДИВИДУАЛНИ ЦЕНИ):

 • САНТОС 50€
 • ИГУАКУ ВОДОВОДИ 145€ (со авионски билет и вклучена ноќ)
  ШЕГАРСКО ГЛАВО, САЛЕНСКИ СТАЛИ, ШАПИ И НАЈУБАВА БИБЛИОТЕКА 75 €
 • ТУРА до статуата на Исус, стадиумот Маракан и Самбодром, посета на прашумата ТИЖУКА 50 €
 • Шармантниот град ПАРАТИ 55 €
 • ПЕДРА ДО ТЕЛЕГРАФ 45 €
 • Вкупно сите 7 екскурзии / 490 €

 

!!! ЦЕНА НА ПАКЕТ СО ПОПУСТ -20% ЗА ПАКЕТ ОД СИТЕ 7 ЕКСКУРЗИИ / 400 € !!!

The map is updating ...