• Аминта Трети бр.81-1 ДП2
 • + 389 78 399 853
 • + 389 2 609 1717
 • ДАТА
  01 January - 01 January
 • ВРЕМЕТРАЕЊЕ
  1 ден
 • ЦЕНА

 • ДОСТАПНОСТ
  0

ОХРИД

Лето за млади 2020
ОХРИД

 

 

Македонија е скриен скапоцен камен во центарот на Балканскиот Полуостров. Со својата жива култура, вкусна храна, уникатна флора и фауна и топло гостопримство од локалните жители е навистина прекрасна дестинација, која вреди да се посети.
Најатрактивните туристички градови во Македонија се Балканскиот Бисер-Охрид и Градот на Поезијата-Струга. Се наоѓаат на прекрасна локација на брегот на Охридското Езеро.

Охрид, град во југозападниот дел на Македонија, на североисточното крајбрежје на Охридското Езеро, кое по градот го носи и своето име. Поради големиот број на цркви и манастири, градот покрај Балкански Бисер е познат и како Балкански и Европски Ерусалим. Охрид е познат и како „град на светлината“, што претставува буквален превод на неговото старо име, Лихнид. Охридскиот регион е вклучен во светското наследство на УНЕСКО. Ѕидините на Самоиловата тврдина на врвот на ридот, доминираат на Охридското небо. Градот кој како дестинација во Македонија која мора да се посети, има свој уникатен дух. Секој ден поминат во него е вреден за паметење, посебно во лето кога има денски и ноќнизабавинаплажите.

 

Лаки Хотел и Спа

https://mk.lakihotelspa.com/

Лаки Хотел и Спа е микс на Западната и Источната хотелска култура и етика, ја спојува безвремената елеганција, комфор, луксуз, дизајниран простор и незаменлив поглед кон Охридското езеро и планинските пејсажи. Лаки Хотел и Спа има 60 соби. Распределени се на 4 спрата, од кој секој спрат и соба имаат свој посебен дизајн и стил. Хотелот има 4 апартмани. Сите се опремени и дизајнирани според последни хотелски стандарди, со модерен и луксузен стил, креиран за Ваше максимално уживање. Барот во Лаки Хотел и Спа има богато мени со освежителни пијалоци за дневно освежување, и уште повеќе богато мени за опуштање во вечерните часови. За време на летните денови и топлото време, може да се освежувате во отворениот бар покрај базенот, со незаменлив поглед кон Охридското езеро и најблиските планини.

 
 
***Викенд понуди во текот на месец септември – 2 ноќевања со појадок за 70 евра по лице***
****СПЕЦИЈАЛНА ПОНУДА од 4 ноќевања со појадок за 129€ по лице****
 
– дете до 7г. – ГРАТИС / дете 7-12г. – 50%.
– доплата за вечера – 10 евра по лице/ден.
– доплата од 25 евра по лице за секое дополнително ноќевање
– Можност за избор на дополнителни ноќевања и индивидуални термини.
– Можност за користење на ваучери за домашен туризам.

 

 

Хотел Силекс 4* 

https://hotelsileks.mk/

Хотел Силекс се наоѓа во туристичкиот комплекс Св.Стефан, оддалечен 4км од центарот на Охрид, на регионалниот патен правец Охрид – Св.Наум и 10км од аеродромот Св.Апостол Павле. Хотел Силекс се простира на самиот брег на Охридското Езеро и се наоѓа помеѓу пространството на бистра сина езерска вода и зеленилото на боровата шума низ која поминува шумска уредена патека која Ве води до манастирот Св.Стефан на надморска висина од 720 м. лавна атракција на Хотел Силекс е базенот на отворено, каде гостите имаат можност да уживаат во најразлични анимативни содржини во текот на денот и вечерните часови: игри во вода, концерти на музички ансамбли и театарски групи, избор на летни убавици, и сето тоа збогатено со послужување на храна и пијалоци на највисоко ниво.
 
 
 
*** Викенд понуди во текот на септември ( ограничени капацитети ). ***
** 2 ноќевања со појадок за 2 лица за само 105 евра **
 
– дете до 6г. – ГРАТИС / дете 6-12г. – 50%.
– доплата за вечера – 5 евра по лице/ден.
– Можност за избор на дополнителни ноќевања и индивидуални термини.
– Можност за користење на ваучери за домашен туризам.
 
 
 
Хотел Мизо
 
https://hotelmizo.com.mk/
 
Комплексот Мизо се наоѓа на самиот брег на Охридското Езеро, во близина на старата рибарска населба Канео и на само еден километар од старата охридска чаршија. Комплексот располага со: отворен базен, приватна плажа, ресторан, приватна марина (платформа), спортски терени (тенис, ракомет, кошарка, мал фудбал) и сопствен паркинг. Трите Депанданси се придружен дел на Хотел Мизо и располагаат со стандардно уредени двокреветни и трокреветни соби. Сопствениот приватен паркинг на хотелот значи поголема сигурност на вашето возило. Во склоп на комплексот Мизо се и 10 прекрасно уредени вили. Спортските терени кои ги исполнуваат современите стандарди се одлична можност за спортски екипи за одржување тренинзи или спортски игри или пак за разонода за гостите во слободното време.
 
 
 
*** Викенд понуди во текот на септември ( ограничени капацитети ). ***
** 2 ноќевања со појадок за 2 лица за само 89евра **
 
 
– Tрет возрасен во двокреветна соба плаќа 80% од сумата 
– Туристичка такса е вклучена;
– Собите се достапни на барање;
Деца 0-3,99 години бесплатно, 4-11,99 години 30% попуст
– доплата од 20 евра по лице за секое дополнително ноќевање
 
 
 
Хотел Маива
 
https://hotelklimetica.com.mk/maiva/
 
Хотел Климетица и хотел Маива се наоѓаат во населбата Свети Стефан на оддалеченост од 150 м. еден од друг, и на 4 км од центарот на Охрид. Хотел Маива, категоризиран како Хотел со 4 ѕвезди, е нов објект, кој се наоѓа во туристичката населба Св. Стефан и е на само 50 метри од езерската шир и 150 метри од Хотел Климетица. Претставува објект со современ ентриер – Ви нуди комфор, удобност – прекрасно место за одмор и релаксација, како и споделување пријатни мигови. Хотел Маива располага со 30 луксузни студија, опремени со француски лежај и гарнитура за дневен престој, со плазма и сателитска ТВ, мини бар и тераса со поглед на езеро.
 
 
 
*** Викенд понуди во текот на септември ( ограничени капацитети ). ***
** 2 ноќевања со појадок за 2 лица за само 109евра **
 
 
– Собите се достапни на барање;
Деца 0-4,99 години бесплатно, 5-11,99 години 50% попуст
– доплата од 25 евра по лице за секое дополнително ноќевање
– доплата за вечера 5 евра по лице по ден
– Можност за избор на дополнителни ноќевања и индивидуални термини.
– Можност за користење на ваучери за домашен туризам.
 
 
 

Апартмани Бакал

https://www.bakalapartments.com/en-us

Апартманите Бакал се наоѓаат покрај самото сеталиште на брегот на Охридското езеро, на само 30 метри оддалеченост на Охридското езеро. Секоја од собите е опремена со приватна бања, туш и тоалет, кабловска телевизија и WiFi. Некои од собите располагаат и со сопствен балкон. Исто така, на само неколку метри од сместувањето се наоѓаат голем број ресторани, барови и супер маркет, како и бесплатен паркинг за нашите гости.

 

 

 

Датум 01.07 – 01.09
1/2 (два кревети со балкон) 45 eur
1/2 (брачен кревет) 40 eur
1/3 (три кревети)  49 eur
1/3 (брачен и еден посебен, со балкон) 49 eur
1/4 (брачен и два посебни кревети, со балкон 59 eur

Цените се изразени во евра и се дадени ПО СОБА/ ПО НОЌ во соодветен тип на соба/ услуга;
Уплата во МКД по курс 1ЕУР=62 МКД
Аранжманот се прави на минимум 3 ноќевања;
Туристичка такса е вклучена;
Собите се достапни на барање;

 

 

Вила Арте

www.vilaarte.mk

Вила Арте е совршена комбинација на божествена уметност, добредојдена за сите што навистина уживаат во длабока убавина и ја ценат истата. Без разлика дали гледате едно од најстарите и најцрните езера во светот од вашата тераса или се опуштате покрај 30-те брилијантни слики на легендарниот македонски надреалист Васко Ташковски, расфрлани по sидовите на вилата.

За комплетно уживање во Вила Арте, ви нудиме 18 луксузни апартмани, вклучувајќи 9 двокреветни соби, 2 двокреветни соби со брачен кревет, 1 Делуксен двокреветна соба со софа кревет, 2 јуниор апартмани, 1 студио, 1 Делукс студио, 2 апартмани со една спална соба.

Сите наши станови вклучуваат посебен тоалет и купатило со туш и СОС повик, фрижидер, ЛЦД-екран со кабловска телевизија, бесплатен Wi-Fi, електричен бокал, фен за коса, клима уред, модерен мебел и тераса. Вила Арте има и личен лифт, лоби, бар и ресторан за појадок, градина тераса, мала конференциска сала (до 30 лица), како и сопствен подземен паркинг.

Важно и фер да се знае: престојот на вашите миленици не е услуга што ја нудиме. Нашата крајна цел е да обезбедиме мир и ред во куќата за вистинско искуство за сите наши гости. Вилата исто така не нуди простории за пушачи. Вашите важни документи, вредни предмети и пари ќе бидат безбедни во сефот на приемот на Вила Арте. Во случај на оштетување на опремата во Вила Арте, таксата ќе се наплатува на исходот. Копчињата и електронските картички на становите треба да бидат оставени на приемот при напуштање на вилата.

 

 

Датум 01.06-28.07.2020 29.07-29.08.2020 30.08-13.09.2020 14.09-01.10.2020
TWIN ROOM  52 euro 57 euro 52 euro 47 euro
 JUNIOR SUITE 72 euro 77 euro 72 euro 72 euro
DELUXE DOUBLE 67 euro 72 euro 67 euro 57 euro
ONE BEDROOM 87 euro 92 euro 87 euro 82 euro
DELUXE STUDIO 82 euro 87 euro 82 euro 77 euro
STUDIO 77 euro 82 euro 77 euro 77 euro
DOUBLE ROOM 52 euro 57 euro 52 euro 47 euro

 

Цените се изразени во евра и се дадени ПО СОБА/ ПО НОЌ во соодветен тип на соба/ услуга;
Уплата во МКД по курс 1ЕУР=62 МКД;
Појадок;
Туристичка такса е вклучена;
Собите се достапни на барање;

Аранжманот се прави на минимум 3 ноќевања;

 

 

Вила Нико

Вила Нико се наоѓа на 100 м. од Охридската Ривиера, во близина на центарот и на Биљанините Извори. Располага со двокреветни, трокреветни соби и апартмани. Секоја од нив има свој сопствен тоалет со туш, клима, тв Wi-Fi, а некои од собите поседуваат и балкон. Вила Нико има свој приватен паркинг, како и бар во долниот дел на вилата, отворен за сите наши гости. Вратите на вила Нико се отворени за сите оние кои сакаат убави моменти, одмор, удобност и мир во ново-отворената вила.

 

 

Датум 01.07 – 19.07 / 21.08 – 01.09 20.07 – 20.08
Delux suite room 60 eur 65 eur
Delux triple room 70 eur 75 eur
Basic triple room 55 eur 60 eur
Delux family room 65 eur 70 eur
Budget triple room 45 eur 50 eur

 

Цените се изразени во евра и се дадени ПО СОБА/ ПО НОЌ во соодветен тип на соба/ услуга;
Уплата во МКД по курс 1ЕУР=62 МКД;
Туристичка такса е вклучена;
Собите се достапни на барање;

Аранжманот се прави на минимум 3 ноќевања;

 

 

Хотел Инекс Олгица Hotel & Spa *****

www.hotelinexolgica.com.mk

Inex Olgica Hotel & SPA е уникатен хотел на брегот на Охридското Езеро со историја долга половина век. Лоциран е на крајбрежјето на Охридското Езеро на околу 4,5км од центарот на градот и околу 15 минути возење до Охридскиот Аеродром. Гостите можат да користат бесплатен паркинг и WiFi. Исто така достапен е и бесплатен влез во базентот и Спа објектите како сауна и парна бања. Масажите се достапни со доплата.

Секоја соба има клима уред, ТВ со кабелски канали и мини бар. Приватната бања се состои од туш и када, фен и тн. Некои од собите имаат поглед на езерото.

Inex Olgica Hotel & SPA има аперитив сала и ресторан во кој се служат разни национални специјалитети. Терасата е исто така на располагање на гостите. Други алтернативи за јадење, намирници и опции за забава може да се најдат во центарот на Охрид, 5 минути возење далеку од хотелот.

 

 

Тип на соба 15.05-15.09.2020 15.05-15.09.2020
Услуга Ноќевање со појадок Полупансион
1/1 соба 44 54
1/2 соба 34 44
Јуниор Апартман (цена за апартман) 162 + 10 € по лице
Апартман Де лукс (цена за апартман) 222 + 10 € по лице

Цените се изразени во евра и се дадени по лице на ноќ во соодветен тип на соба/ услуга;
Уплата во МКД по курс 1ЕУР=62 МКД
Цените се различни за повеќе од 5 ноќевања;
Туристичка такса е вклучена;
Собите се достапни на барање;

 

 

The map is updating ...