• Аминта Трети бр.81-1 ДП2
 • + 389 78 399 853
 • + 389 2 609 1717
 • ДАТА
  01 January - 01 January
 • ВРЕМЕТРАЕЊЕ
  1 ден
 • ЦЕНА

 • ДОСТАПНОСТ
  0

УЛУДАГ + ИСТАНБУЛ

УЛУДАГ

10.01.2021 – 18.01.2021

 

УЛУДАГ – Идиличен и забавен – Една од водечките земји за летни одмори нуди одлични можности за сите видови на снежни спортови. Бројни високи планини, модерни скијачки центри и инвестиции во зимски туризам, сè повеќе придонесуваат за градење на угледот на оваа земја како идилична и забавна дестинација за скијање и зимски одмори. Улудаг е едно од најпопуларните скијачки центри во Турција. Во античко време, оваа планина позната како Олимпос мисиос била местото каде што боговите ја набудувале Тројанската војна. Улудаг на турски јазик значи „голема планина“, но колоквијално се користи и името Кесис даги, што значи „планина на монаси“. За време на средниот век, од осмиот до 11-от, тука постоел вистински манастирски центар, а монасите биле вистинско спротивставување на официјалната религија во Цариград. Планинскиот венец Улудаг се наоѓа во Западна Анадолија (176 километри од Истанбул) со највисок врв Кара Тепе, висок 2.543 метри. Националниот парк Улудаг е на 36 километри од Бурса. За оние кои претпочитаат зимска забава во градот, минибуси од Бурса секој час трчаат кон планинскиот врв. Ски сезоната трае од декември до април и има 13 скијачки патеки со различна тежина, кои ги поврзуваат 24 различни лифтови. Љубителите на зимските спортови имаат на располагање 27 хотели во овој ски центар, а ова живописно место за зимски одмори изобилува со бројни барови, ресторани и продавници.

 

БУРСА денес е четвртиот најнаселен град во Турција. Многумина со право ја нарекуваат Бурса бисер на Блискиот исток – грбот го чува планината Улудаг, а портите кон светот ги чува брегот на Мраморното море, оддалечено само 20 километри. Изобилува со историски знаменитости (некои од најубавите примери на османлиска архитектура, вклучително и Големата џамија, со 20 куполи, светски познатата Зелена џамија, во која се сместени медреса и библиотека, потоа Мавзолејот со турбето на Султан Мехмед Први), паркови, тесни улички и булевари, најдолгата жичница во светот. Во паркот се наоѓа џамијата Мурат, изградена од последниот османлиски владетел Султан Мурат Втори на почетокот на 15 век.

 

1 ДЕН: СКОПЈЕ – ИСТАНБУЛ – СКОПЈЕ

Собир на “Меѓународниот аеродром Скопје”. Check in и пријава за летот на Turkish airlines. Поаѓање во 09:05 часот, слетување во Истанбул во 12:40 часот по локално време. Следува трансфер до Бурса, каде сме сместени во хотел со 5 *****. Ноќевање.

 

2 – 7 ДЕН: БУРСА – УЛУДАГ – БУРСА

Појадок. Дневен трансфер со автобус до гондолата во Бурса, што не носи до ски-центарот УЛУДАГ. Слободно време за скијање, пешачење, забава, факултативни екскурзии или други активности. Ноќевање.

 

8 ДЕН: БУРСА – ИСТАНБУЛ

Појадок. Напуштање на хотелот и поаѓање за Истанбул. По пристигнување сместување во хотелот. Факултативна тура низ историскиот дел на Истанбул: посета на црквата Света Софија; посета на Сината џамија (Султан Ахмет), посета на замокот на турските султани (Топкапи). Слободно време за индивидуални активности. Ноќевање.

 

9 ДЕН: ИСТАНБУЛ – СКОПЈЕ

Појадок. Факултативно крстарење по Босфор со посета на Вселенската патријаршија, незаборавно искуство кое потполно го спомнува целото величество на Истанбул, бидејќи многу згради најдобро се гледаат од морето (палатата Долмабахче, палатата Бејлербеј, Воената академија, Девојчето). Возењето помеѓу два континента е веројатно најважното море во светот. Следува трансфер до аеродромот. Пријавување за летот на Turkish airlines за Скопје, во 20:20 часот, со очекувано слетување во Скопје во 19:45 часот по локално време. Крај на програмата.

 

Регуларана цена: 895 €

 

 

 

 ЦЕНАТА ВКЛУЧУВА:

 • Повратен билет за лет Скопје – Истанбул – Скопје со компанијата “Turkish airlines”
 • 7 ноќевања со појадок вклучена во хотел со 5 ***** CROWN PLAZA БУРСА
 • 1 ноќ со доручек во хотел со 5 ***** CROWN PLAZA ИСТАНБУЛ
 • Кабински багаж до 30 кг и рачен багаж до 4 кг
 • Транспорт на опрема за скијање, 1 комплет по лице
 • Трансфери аеродром – хотел – аеродром
 • Трансфери хотел – гондола – хотел
 • Гондола Бурса – Улудаг – Бурса (6 дена) – во случај гондолата да не работи, обезбеден е трансфер до ски-центарот
 • Ски карта на Улудаг 6 дена
 • Комплетна организација со придружник за патување
 • Административни трошоци за обработка на резервации – 30 еур

 

 

ЦЕНАТА НЕ ВКЛУЧУВА:

 • Патничко здравствено осигурување 
 • Избрани екскурзии
 • ЗАДОЛЖИТЕЛЕН НЕГАТИВЕН PCR ТЕСТ

 

 

Хотел CROWN PLAZA Бурса 5 *****

http://www.cpbursa.com/eng/

Хотелот Crowne Plaza Bursa, Конгресниот центар и термалната бања се наоѓаат во центарот на Бурса, на само 2 км од булеварот Султан Фатих Мехмед, познат по своите ресторани, винарии и места за забава. Овој хотел нуди спа центар од 4.000 м2, надворешен базен и елегантно украсени соби со сателитска ТВ и клима уред. Оддалечен е 2 км од стадионот Јени. Сите пространи соби во Crowne Plaza Bursa се опремени со простории за правење чај / кафе. Доручек се служи секој ден. Уживајте во меѓународната кујна и погледот кон планината Улудаг и градот во a la carte ресторанот на Сонцето на 19-ти кат од Бурса Crown Plaza. Спа објекти вклучуваат затворен базен, турска бања, топла када и фитнес сала. Различни масажи се исто така достапни. (СПА ОБЈЕКТИТЕ ВО ХОТЕЛОТ НЕ МОЖЕ ДА СЕ КОРИСТАТ ДО 4 ЈАНУАРИ ПО ВОВЕДЕНИТЕ ВЛАДИНИ МЕРКИ ВО ТУРЦИЈА). Бесплатен безжичен интернет од 30 Mbps е достапен низ хотелот. Услуги за перење, пеглање и хемиско чистење се исто така достапни. Веднаш до хотелот е трговскиот центар CARREFOUR, еден од најголемите трговски центри во градот. Метро станицата Нилуфер е 10-минути пешачење далеку. Паркирањето на лице место е бесплатно.

 

 

Хотел CROWN PLAZA Istanbul – Old City 5 *****

https://www.ihg.com/crowneplaza/hotels/gb/en/istanbul/istbm/hoteldetail

Овој луксузен хотел се наоѓа во Истанбул, на 400 метри од Капали чаршија. Тој нуди спа центар, затворен базен и теретана. Бесплатен приватен паркинг е достапен за сите гости. Бесплатна WiFi е достапна низ целиот хотел. Елегантните простории на 5-вездената Crowne Plaza Istanbul – Old City имаат сателитска ТВ, опрема за правење чај / кафе и приватна бања со луксузни тоалети. Некои соби имаат ТВ со рамен екран и пространо седење. Богат појадок се служи наутро во ресторан Лале. Вечерта, достапно е гурманско мени со интернационална кујна.  Гостите на Crowne Plaza Istanbul – Old City можат да уживаат во различни третмани за убавина во спа-центарот на хотелот или да вежбаат на кардиоваскуларна опрема во теретана (СПА ОБЈЕКТИ НЕ МОNАТ ДА СЕ КОРИСТАТ ДО 4 ЈАНУАРИ поради сегашните мерки во Турција). Аја Софија и железничката станица Сиркеџи се на 3 км од хотелот.

 

***Агенцијата го задржува правото на промена на програмот, како и редоследот на посети по денови, во било која ситуација и од било кои причини или околности кои би претставувале пречка за реализација на истиот. Истиот ќе биде реализиран веднаш во првата ситуација кога за тоа ќе има можност.

***Агенцијата го задржува правото на промена на цената на аранжманот во кои е вклучен авио превоз, доколку на летот има промена во авионската карта, агенцијата не одговара за тоа и разликата во цената ја сноси патникот. 

***Агенцијата го задрѓува правото на промена на програмот, во однос на времето на летање, кое ИСКЛУЧИВО зависи од времето на летање на авио компанијата.

The map is updating ...